News Search

AETC announces 2019 annual award winners

blue graphic with AETC logo

Air Education and Training Command 2019 Annual Awards Winners

JOINT BASE SAN ANTONIO-RANDOLPH, Texas -- Air Education and Training Command named their 2019 annual award winners live on the command’s Facebook page Apr. 6.

Winners in 18 categories were announced by the AETC command team of Lt. Gen. Brad Webb and Chief Master Sgt. Julie Gudgel virtually due to the COVID-19 virus.

“This year’s competition was simply one of the best I’ve seen,” said Lt. Gen. Brad Webb, commander of AETC. “We couldn’t be more proud of our winners – they truly represent the best of the best in the First Command.”

The AETC winners are:

Airman of the Year:  Senior Airman Brianna Benko, 59th Dental Support Squadron, JBSA-Lackland, Texas

NCO of the Year: Tech Sgt. Jeremiah Camper, 369th Recruiting Squadron, Agana, Guam

SNCO of the Year: Senior Master Sgt. Clayton Greenwell, 802nd Security Forces Squadron, JBSA-Lackland, Texas

CGO of the Year: Capt. Dustin Gooden, 97th Civil Engineer Squadron, Altus AFB, Okla.

FGO of the Year: Maj. Sara Nazarechuk, 502nd Logistics Readiness Squadron, JBSA-Lackland

First Sgt. of the Year: Senior Master Sgt. Daniel Burton, 58th Training Squadron, Kirtland AFB, N.M.

Honor Guard Member of the Year: Airman 1st Class Sidney Wells, 42nd Force Support Squadron, Maxwell AFB, Ala.

Honor Guard Program Manager of the Year: Staff Sgt. Christopher Johnson, 47th Force Support Squadron, Laughlin AFB, Texas

Military Training Instructor of the Year: Master Sgt. Bobby Johnson, Officer Training School at Air University

Military Training Leader of the Year: Technical Sgt. Landon Spaulding, 81st Training Support Squadron, Keesler AFB, Miss.

Recruiter of the Year: Tech Sgt. Jeremiah Camper, 369th Recruiting Squadron, Agana, Guam

Civilian Non-Supervisory Category One: Ms. Jocelyn Lombard, 559th Medical Squadron, JBSA-Randolph, Texas

Civilian Non-Supervisory Category Two: Ms. Meghan Myers, 82nd Medical Support Squadron, Sheppard AFB, Texas

Civilian Non-Supervisory Category Three: Ms. Nancy Hansen, 59th Dental Support Squadron, JBSA-Randolph, Texas

Civilian Non-Supervisory Category Four: Dr. John Hinck, Ira C Eaker Center for Leadership Development,  Air University

Civilian Supervisory Category One: Mr. Robert Perales, 502nd Logistics Readiness Squadron, JBSA-Lackland, Texas

Civilian Supervisory Category Two: Mr. Richard Alter, 17th Civil Engineer Squadron, Goodfellow AFB, Texas

Civilian Supervisory Category Three: Ms. Theresa Casey from 559th Trainee Health Squadron, JBSA-Lackland, Texas

Civilian Supervisory Category Four: Mr. Reagon Schaupp, Air Command and Staff College, Air University

Dress and Appearance
Awards and Decorations
Air Force Promotions
Fitness Program
AF Demographics